Wadą starszych klimatyzatorów była głośna, uciążliwa dla otoczenia praca. W przypadku nowoczesnych systemów klimatyzacji nie stanowi to już tak poważnego problemu. Warto jednak pamiętać, że w przypadku klimatyzatorów obowiązują określone normy głośności. To ważne szczególnie wtedy, gdy zamierzasz zamontować urządzenie w budynku wielorodzinnym. Na co zwrócić uwagę, by klimatyzator pracował zgodnie z przepisami?
Jakie są normy głośności pracy klimatyzatorów?
To pytanie, które zadaje sobie wiele osób planujących montaż klimatyzacji. Kwestia głośności urządzeń jest ważna nie tylko ze względu na własny komfort, ale także dobro sąsiadów – to właśnie dla nich praca klimatyzatora bywa szczególnie uciążliwa.
Przede wszystkim warto wiedzieć, że mówi się o dwóch normach – osobnych dla głośności jednostki wewnętrznej i jednostki zewnętrznej.
Jaka powinna być głośność jednostki wewnętrznej?
Jednostka wewnętrzna to element systemu klimatyzacji, który montuje się na ścianie w pokoju lub innym pomieszczeniu. Z tego względu szczególnie ważne jest, by pracowała ona możliwie jak najciszej. Poziom hałasu jest uzależniony przede wszystkim od trybu pracy wentylatora. Im mocniej działa klimatyzacja, tym większa jest jej wydajność, ale też głośność.
W przypadku nowoczesnych jednostek wewnętrznych nie musi to stanowić problemu. Na rynku znajdziesz komfortowe w użytkowaniu urządzenia, działające m.in. w trybie supercichym lub snu. Poziom hałasu w takich przypadkach to jedynie 20–25 dB – jest to wartość porównywalna do szeptu.
Jaka powinna być głośność jednostki zewnętrznej?
W przypadku jednostki zewnętrznej maksymalną głośność określają przepisy. Regulaminy tworzone przez zarządy wspólnot mieszkaniowych i spółdzielni powołują się najczęściej na Rozporządzenie z 14 czerwca 2007 r. Według niego urządzenia mogą emitować hałas nie większy niż 55 dB w dzień i 45 dB w nocy. Warto jednak sprawdzić, jak wygląda to w Twoim przypadku – niektóre wspólnoty i spółdzielnie interpretują przepisy uznaniowo, według własnych zasad.
Pewne jest jednak, że jednostka zewnętrzna klimatyzatora nie może emitować dźwięku na dowolnym poziomie. Jest to nie tylko niezgodne z przepisami, ale także niekomfortowe dla mieszkańców budynku i okolice. Jeśli mieszkasz w pobliżu ruchliwej ulicy, hałas klimatyzatora prawdopodobnie nie będzie zwracał uwagi sąsiadów. W cichych, spokojnych miejscach jednostajny szum wydobywający się z urządzenia starego typu może być jednak uciążliwy dla sąsiadów.
Oprócz poziomu emitowanego hałasu ważne jest także to, w jakim miejscu zamontujesz jednostkę zewnętrzną. Jeśli zrobisz to bezpośrednio przy oknie, szum prawdopodobnie będzie doskonale słyszalny w mieszkaniu. Z tego względu zarządcy budynku często dokładnie określają w regulaminach, gdzie mogą być montowane jednostki zewnętrzne klimatyzacji.
Jakie są inne normy obowiązujące w kwestii głośności pracy klimatyzatorów?
Poziom dopuszczalnej głośności jednostek zewnętrznych klimatyzatorów jest regulowany także przez kilka innych norm i rozporządzeń. Warto sprawdzić, czy wybrany przez Ciebie klimatyzator pracuje zgodnie z m.in.:
- Rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 14 czerwca 2007 r. w sprawie dopuszczalnych poziomów hałasu w środowisku – znajdziesz tam informacje o maksymalnych dopuszczalnych poziomach hałasu w zależności od rodzaju terenu;
- Obwieszczeniem Ministra Środowiska z dnia 15 października 2013 r. […] w sprawie dopuszczalnych poziomów hałasu w środowisku;
- normą akustyki budowlanej PN-87/B-02151/02 – są tam podane dopuszczalne wartości poziomu dźwięku w pomieszczeniach, w których przebywają ludzie.
Co zrobić, gdy klimatyzator pracuje zbyt głośno?
Jeśli mieszkańcom dokucza hałas wydobywający się z klimatyzatora, mogą złożyć skargę do Państwowej Inspekcji Sanitarnej. To organ uprawniony do kontroli. Państwowa Inspekcja Sanitarna może sprawdzić, czy w zamieszkiwanym przez osoby składające skargę pomieszczeniu poziom natężenia dźwięku przekracza 40 dB w dzień i 30 dB w nocy.
Przestarzały, głośno pracujący klimatyzator może sprawić Ci wiele kłopotów. Przede wszystkim jednak jego praca jest niekomfortowa również dla Ciebie. Aby tego uniknąć, wybieraj wyłącznie nowoczesne, spełniające rygorystyczne normy urządzenia!
Masz pytania, chcesz dowiedzieć się więcej? Skontaktuj się z nami!