To, że klimatyzacja montowana w domach i mieszkaniach cieszy się coraz większą popularnością, wynika z kilku czynników. Do upowszechnienia tego systemu chłodzenia przyczyniły się nie tylko przystępne ceny, ale także efektowny design jednostek zewnętrznych.
Jeśli zależy Ci na dopasowaniu klimatyzacji do aranżacji wnętrza, najlepiej sprawdzą się u Ciebie klimatyzatory typu split i multi split. Przeczytaj nasz poradnik, a dowiesz się, czym różnią się od siebie oba systemy klimatyzacji.
Jak działa klimatyzator ścienny typu split?
To najczęściej stosowany rodzaj klimatyzatorów. Spotkasz go w wielu mieszkaniach, domach czy biurach. Klimatyzator split składa się z dwóch części, z których tylko jedna widoczna jest we wnętrzu budynku. Jednostka wewnętrzna jest montowana na ścianie w pomieszczeniu, natomiast zewnętrzną instaluje się na zewnątrz. Najczęściej jest to elewacja budynku, balkon, dach, można umieścić ją także bezpośrednio na gruncie.
Oba elementy są połączone elektrycznym układem sterującym, a także rurami miedzianymi służącymi do transportu środka chłodniczego.
Za pomocą klimatyzatora typu split chłodzi się najczęściej tylko jedno pomieszczenie.
Jak działa klimatyzator typu multi split?
Klimatyzacja multi split sprawdza się najlepiej, gdy chcesz zapewnić chłodzenie kilku pomieszczeń jednocześnie. Wówczas nie musisz instalować osobnych jednostek wewnętrznych i zewnętrznych dla każdego z nich. Składa się on z kilku jednostek wewnętrznych (co najmniej 2, maksymalnie 5) połączonych z 1 jednostką zewnętrzną.
Każda z jednostek wewnętrznych działa osobno i niezależnie od siebie. Dzięki temu możesz swobodnie sterować temperaturą w poszczególnych pomieszczeniach. Nie ma to wpływu na warunki w pozostałych miejscach w budynku.
Zakup i montaż klimatyzacji multi split jest tańszy i łatwiejszy niż w przypadku inwestycji w kilka klimatyzatorów typu split.
Zalety klimatyzacji split i multi split
Sposób działania klimatyzacji split i multi split jest podobny. W obu rodzajach instalacji kluczowe jest to, że jednostka wewnętrzna znajduje się w środku budynku, a zewnętrzna jest mocowania na ścianie lub gruncie poza budynkiem. Wiąże się to szeregiem korzyści dla Ciebie jako użytkownika.
Do zalet klimatyzacji typu split i multi split należą przede wszystkim:
- efektywna praca – czynnik chłodniczy schładza powietrze, które wydostaje się z jednostki wewnętrznej, a nadmiar ciepła jest natychmiast usuwany poza budynek;
- cicha praca – to właśnie sprężarki znajdujące się w jednostce zewnętrznej pracują najgłośniej – dzięki temu, że znajduje się ona na zewnątrz budynku, nie jest to tak uciążliwe;
- większa estetyka – nowoczesne jednostki wewnętrzne są zaprojektowane tak, by można było dopasować ich design do niemal każdej aranżacji wnętrza.
Kiedy wybrać klimatyzację split, a kiedy multi split?
Wybór pomiędzy klimatyzatorem typu split a multi split jest podyktowany przede wszystkim funkcjonalnością i miejscem, w którym zamierzasz korzystać z urządzeń. Jeśli potrzebujesz klimatyzacji tylko w jednym pomieszczeniu, z powodzeniem wystarczy Ci klimatyzacja split.
Jeśli jednak chcesz zapewnić skuteczne chłodzenie kilku pokojach, zdecyduj się na klimatyzator multi split. Poszczególnymi jednostkami wewnętrznymi możesz wygodnie sterować, dzięki czemu domownicy przebywający w różnych pomieszczeniach będą korzystać z idealnych dla siebie warunków.
Aby klimatyzacja typu split lub multi split była w pełni efektywna, zwróć także uwagę na moc klimatyzatora. Powinna być ona dostosowana do wielkości pomieszczenia, termoizolacji budynku, liczby okien i drzwi, a także liczby osób przebywających w pokojach.
Jaki system klimatyzacji najlepiej sprawdzi się w Twoim domu lub biurze? Jeśli masz wątpliwości, czy wybrać klimatyzację split, czy multi split, zwróć się po wsparcie do naszych specjalistów. Doradzimy Ci odpowiednie urządzenia!