Twój klimatyzator ścienny już nie musi pozostawać bezużyteczny przez większą część roku. Jesienią i zimą wykorzystasz go do ogrzewania pomieszczeń! Dowiedz się, czy takie rozwiązanie sprawdzi się w Twoim domu.
Jak klimatyzator do ogrzewania wybrać, by był jednocześnie wydajny i energooszczędny?
Przede wszystkim zwróć uwagę na to, by system klimatyzacji działał efektywnie nie tylko w okresach przejściowych, czyli jesienią i wiosną. Wśród nowoczesnych klimatyzatorów ściennych znajdziesz również takie, które są przeznaczone do pracy całorocznej. Dzięki nim możesz ogrzewać pomieszczenia nawet wówczas, gdy na zewnątrz panują bardzo niskie temperatury – do -30°C.
Jeśli zależy Ci na tym, by klimatyzator z funkcją grzania zużywał jak najmniej energii, zwróć uwagę na jego klasę efektywności energetycznej. Celuj w urządzenia oznaczone A+++ lub A++.
Drugim, bardziej precyzyjnym wskaźnikiem mówiącym o wydajności urządzenia i zużyciu energii jest tzw. SCOP. To sezonowy współczynnik efektywności energetycznej. Oblicza się go jako stosunek wytworzonej przez klimatyzator energii cieplnej do zużytej energii elektrycznej. Im wyższy SCOP, tym bardziej wydajna i energooszczędna będzie Twoja klimatyzacja.
Doskonałym sposobem na to, by zmniejszyć rachunki za ogrzewanie, jest wykorzystanie fotowoltaiki. Klimatyzator z funkcją grzania i panele fotowoltaiczne to świetne połączenie! Montaż klimatyzatora ściennego pozwoli Ci wykorzystać nadwyżki prądu z fotowoltaiki, a jednocześnie zapewnisz sobie komfort cieplny przez cały rok.
Czy każdą klimatyzację możesz wykorzystać do ogrzewania?
Jeśli w grę wchodzi ogrzewanie całoroczne, potrzebujesz klimatyzatora o odpowiedniej budowie. Powinien on być wyposażony w dodatkowy pakiet, w którego skład wchodzą:
- grzałka tacy ociekowej;
- grzałka krateru sprężarki;
- wydajny wymiennik jednostki zewnętrznej o większej powierzchni wymiany.
Grzałki są potrzebne przede wszystkim wówczas, gdy chcesz wykorzystać klimatyzację do ogrzewania w czasie mrozów. Grzałka tacy ociekowej stanowi ochronę przed zamarzaniem skroplin i oblodzeniem. Pozwala to zapobiec uszkodzeniu wentylatora i wymiennika jednostki zewnętrznej.
Grzałka krateru sprężarki podgrzewa z kolei olej kompresora, dzięki czemu urządzenie jest gotowe do pracy w niskich temperaturach zewnętrznych. Takie rozwiązanie wydłuża żywotność sprężarki.
Gdzie warto zastosować klimatyzację jako główne źródło ogrzewania?
Rozwój techniki grzewczej sprawił, że niektóre klimatyzatory mogą pracować także w tzw. odwróconym obiegu. Stają się wówczas swego rodzaju pompą ciepła powietrze-powietrze. Dzięki temu można je traktować jako alternatywę dla tradycyjnych systemów ogrzewania.
Ogrzewanie klimatyzacją sprawdzi się przede wszystkim w:
- mieszkaniach;
- domach o niewielkiej powierzchni;
- domkach letniskowych;
- budynkach kontenerowych;
- sklepach lub punktach usługowych.
Jakie są zalety takiego rozwiązania? Przede wszystkim niski koszt inwestycyjny. Klimatyzację możesz zamontować łatwo, szybko i bez konieczności wykonywania poważnego remontu – inaczej niż w przypadku tradycyjnej instalacji CO. To dobry wybór, gdy w budynku nie ma możliwości technicznej wykonania CO – np. w mieszkaniu w kamienicy.
Czy ogrzewanie klimatyzacją ma jakieś wady? W niektórych przypadkach montaż takiego systemu będzie wymagał dodatkowych prac, np. wykonania orurowania prowadzącego do jednostki zewnętrznej. Może to niekorzystnie wpłynąć na estetykę budynku.
Ogrzewanie budynków klimatyzatorem w okresach przejściowych
Klimatyzator do ogrzewania możesz wykorzystać nie tylko zimą, ale także jesienią czy wiosną. Pozwoli Ci to ograniczyć koszty związane z użyciem grzejników elektrycznych czy kotłów.
Ogrzewanie klimatyzacją jest także bardziej ekologiczne w stosunku do innych źródeł ciepła. Nie dochodzi wówczas do emisji spalin ani dwutlenku węgla. Dzięki temu możesz cieszyć się czystym powietrzem w swoim otoczeniu.
Jak wybrać klimatyzator do ogrzewania?
Aby klimatyzacja mogła służyć zarówno do chłodzenia, jak i grzania, potrzebne będzie urządzenie o odpowiedniej mocy. Dobór klimatyzacji najlepiej powierzyć specjalistom – uwzględnią oni warunki panujące w pomieszczeniu i zarekomendują Ci najlepsze rozwiązanie.
Podczas wyboru urządzenia warto zwrócić uwagę także na detale, które będą decydowały o komforcie użytkowania. Postaw na łatwą obsługę – za pomocą pilota lub aplikacji zainstalowanej w urządzeniu mobilnym. Z takim uruchamianiem i sterowaniem bez trudu poradzi sobie każdy użytkownik. O jakości klimatyzatora świadczy także estetyczne wykonanie, dzięki któremu urządzenie komponuje się z niemal każdą aranżacją, oraz cicha praca.
Chcesz wykorzystywać swoją klimatyzację przez cały rok? Skontaktuj się z nami, a dobierzemy dla Ciebie optymalne rozwiązanie!