Zastanawiasz się, czy zainstalować w swoim domu pompę ciepła powietrze–woda? To źródło ogrzewania budynków, które aktualnie najszybciej zyskuje na popularności. Czy wiesz, że w 2020 r. zamontowano aż o 200% więcej pomp typu powietrze-woda niż jeszcze rok wcześniej? Ma to swoje uzasadnienie – montaż takich pomp przynosi wiele korzyści. Jeśli jeszcze się wahasz, poznaj 7 powodów, dla których warto to zrobić!
1. Oszczędne źródło ogrzewania
Pompy ciepła powietrze-woda zużywają podczas pracy niewielką ilość energii elektrycznej. Wynika to ze sposobu ich działania. Urządzenia wykorzystują przede wszystkim energię z otoczenia (aż do 75%) i tylko pozostałą niezbędną część uzupełniają energią elektryczną.
Dzięki temu możesz ogrzewać dom i mieć dostęp do ciepłej wody, nie odczuwając przy tym znaczącej różnicy w wysokości rachunków za prąd. Praktyka pokazuje, że koszty ogrzewania za pomocą nowoczesnych pomp ciepła są niższe w porównaniu z wydatkami, które generują kotły olejowe czy na ekogroszek. Jeśli połączysz pompę ciepła z ogrzewaniem podłogowym, może Cię to kosztować nawet mniej niż korzystanie z ogrzewania gazowego.
2. Komfort użytkowania
Pompy ciepła nie musisz obsługiwać na co dzień – uruchamiać, wyłączać czy zmieniać jej parametrów. Urządzenie działa automatycznie – samodzielnie optymalizuje swoją pracę w zależności od zapotrzebowania na ciepło. Pracuje także w określonym trybie na podstawie tego, jakie warunki panują na zewnątrz budynku. W nowoczesnych modelach pomp ciepła powietrze–woda (np. Rotenso Aquami) możesz wygodnie sterować pracą urządzenia i monitorować ją za pomocą aplikacji na smartfona.
3. Niewielki koszt montażu
To kwestia, w której powietrzne pompy ciepła zdecydowanie wygrywają z pompami gruntowymi. Tego rodzaju urządzenia są również tańsze w montażu niż kotły na gaz. Wynika to z braku konieczności wykonania przyłącza gazowego i zastosowania komina z wkładem ze stali kwasoodpornej. Jeśli zdecydujesz się na pompę ciepła typu monoblock, oszczędzisz dodatkowo miejsce – w takim przypadku nie musisz przeznaczać pomieszczenia na kotłownię.4
4. Koszty bieżące – 0 złotych
Twoja powietrzna pompa ciepła może działać całkowicie bezkosztowo. Wystarczy, że podłączysz ją do instalacji fotowoltaicznej. Dzięki temu unikniesz wydatków związanych z opłatami za korzystanie z energii elektrycznej potrzebnej do pracy urządzenia. Warto wziąć to rozwiązanie pod uwagę także w dłuższej perspektywie – połączenie fotowoltaiki i pompy ciepła pozwoli Ci się uniezależnić od podwyżek cen prądu.
5. Cicha praca
Nowoczesne pompy ciepła są jednocześnie ciche i wydajne. Urządzenia wyposażone w jeden wentylator pracują tak, by nie zakłócać spokoju mieszkańców zarówno w dzień, jak i w nocy. Niektóre jednostki emitują hałas na poziomie jedynie 35 dB – tak świetnym wynikiem może się pochwalić np. powietrzna pompa ciepła Rotenso Aquami.
6. Ekologiczne źródło ciepła
Jeśli chcesz, by w Twoim otoczeniu panowały korzystne dla zdrowia warunki, powietrzna pompa ciepła jest rozwiązaniem dla Ciebie. Do pracy nie potrzebuje żadnego rodzaju paliwa, a w związku z tym nie emituje spalin. Dzięki temu unikniesz smogu, szkodliwych pyłów i gazów, które powstają w wyniku działania domowych kotłowni węglowych.
Na tę kwestię warto spojrzeć z innego punktu widzenia – pompy ciepła korzystają ze źródeł odnawialnych i są neutralne dla atmosfery. Jeśli zależy Ci na ekologicznym źródle ciepła, pompa jest doskonałym wyborem.
7. Funkcja chłodzenia
Powietrzna pompa ciepła przyda Ci się nie tylko w czasie sezonu grzewczego. Możesz ją wykorzystać także latem. Dzięki dodatkowemu trybowi pracy odwróconej powietrzne pompy ciepła z powodzeniem służą jako systemy klimatyzacji. Zmienia się wówczas kierunek przepływu ciepła i czynnika chłodniczego. Z Twojej strony nie wymaga to żadnej pracy ani wysiłku – wystarczy, że przestawisz pompę na odpowiedni tryb, a szybko odczujesz efekty w postaci chłodniejszego powietrza.
Chcesz wiedzieć więcej na temat powietrznych pomp ciepła? Jeśli masz pytania, skontaktuj się z nami, a na pewno Ci pomożemy!